6 cm’lik, 8 cm’lik ve 10 cm’lik ölçülerde değişen kalınlıklarda olan bu taş çeşidimiz gerek refüjler,parklar, yaya yolları veya meydan gibi yaya trafiğinin olduğu bölgelerde gerek ise hafif araç trafiğinin olduğu bölgelerde sıkça tercih edilmektedir.

Kullanımındaki ve uygulanmasındaki kolaylık, kullanım ömrünün uzunluğu, tamiratının kolaylığı ve az masraflı olması gibi nedenlerden ötürü kilit taşları günümüzde inşaat sektöründe ve peyzaj alanlarında büyük yer tutmaktadır. Bu beton taşlar çok düşük orandaki emicilikleri sayesinde asfalt ve diğer kaplama malzemelerinden çok daha uzun ömürlüdür. Emiciliklerinin düşük olması sayesinde kaplama malzemelerine en çok zarar veren kimyasal maddeler, tuzlar ve nem taşın içine daha az nüfuz eder ve taşın kullanım ömrü bu sayede artar.

Aynı zamanda estetik yönden de önü çok açık olan kilit taşlar işinin ehli bir ustanın elinde modern bir sanat eserine dönüşebilir. Yepyeni döşeme şekillerine ve uygulama alanlarına da olanak yaratabilir.

Özellikle şehir içi yollar, araç park alanları, ticaret merkezleri, alışveriş merkezleri, fabrika çevreleri, yürüyüş alanları, parklar ve bahçeler, yaya kaldırımları gibi alanlarda sıklıkla kullanıldığını gördüğümüz Kilit Taşı Çeşitleri değişik renk ve çeşitleri sayesinde kendilerine geniş bir uygulama alanı bulabilmekte ve çokça talep görmektedir.

Kilit Taşı üretiminde malzeme olarak çimento, çeşitli boyutta ve cinste agrega ve yıkanmış kum kullanılmaktadır. Yardımcı madde olarak ise çeşitli renkte boyalar, daha çok isteğe bağlı olarak kullanılabilmektedir. Bu hammadde ve yardımcı maddeler özellikle yerli kaynaklardan temine çok uygundur ve mümkün oldukça yerli kaynaklardan temin edilmektedir.

Asfalt ve Beton Taş ( Kilit Taşı) Karşılaştırması;

  • Kilit Taşı Kullanılan yollar Asfalt yollara nazaran mevsimsel hasardan daha az etkilenir. Kış aylarında nemi daha az çektiği, yaz aylarında ise sıcağı bünyesinde daha az hapsettiği için asfalttan %50 oranda daha dayanıklı bir malzemedir.
  • Daha uzun ömürlüdür. Bir asfalt yol 6 ila 14 yıl arasında dayanırken, Kilit Taşı ile döşenmiş bir yol 20 ila 25 yıl arasında dayanabilmektedir.
  • İlk yapım maliyetleri asfalttan çok daha düşüktür. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın kriterlerine göre Kilit Taş ile yapılmış bir yolun asfalt yoldan yaklaşık %30 ile %40 arasında ucuz olduğu raporlanmıştır.
  • %100 yerli malzeme ile yapılır. Beton kilit taşlar bugün Türkiye’de 42’den fazla çimento fabrikası ve beton parke tesisi bulunması nedeniyle ülkemizden döviz çıkışına neden olmaktadır.
  • Özellikle sokak aralarında elektrik-su-doğalgaz gibi altyapı elemanlarının bulunduğunu ele alırsak, bu elemanlarda meydana gelecek herhangi bir sorun durumunda Kili Taşının sökülmesi, takılması gerek maliyet gerek ise işçilik bakımından çok daha kolaydır.

Comments are disabled.